Gyorsmenü

Faluszemináriumi kutatások: Átány

2006-ban indult útjára az a Faluszeminárium nevű „C” tárgy, mely az Egyetemünk Gazdaság- és Társadalomtudományi Karának jogelődjén korábban, a két világháború között működő hagyományok örökségét folytatva a vidéki tér megismerésének elméleti és gyakorlati módszerein keresztül a hallgatóink szélesebb körű tapasztalatszerzését, a vidéki tér monitoringozását tűzte ki célul. A kurzus során a közösen kialakított kutatási témákban elméleti és gyakorlati információkat gyűjtünk a falvakról, közelebbről az aktuálisan fókuszba tett településről. A részletesebb megismerés érdekében minden évben egy egyhetes falukutató táborra is sor kerül a hallgatókkal. A kurzus oktatói és hallgatói által nyert tapasztalatokat, kutatási eredményeket közzétesszük a vizsgált falu, a regionális tudományi szakma, de az egyszerű hétköznapi érdeklődők számára is. Ezt a célt szolgálja a Kutatók Éjszakáján való megjelenésünk, de ezt a célt szolgálja a lektorált tanulmányaink publikálására 2007-ben alapított Acta Regionis Rurum című periodika is, mely ma már tudományosan jegyzett folyóirat.

Az eddig vizsgált helyszíneink:

  • 2007-2008: Siklód (Románia, Hargita megye) (A tanulmánykötet elérhető interneten is. Keresőszó: Acta Regionis Rurum 1.-2,)
  • 2009: Bag (Pest megye) (Elérhető interneten is. Keresőszó: Acta Regionis Rurum 3.)
  • 2010: Komlóska (Borsod-Abaúj-Zemplén megye) (A tanulmánykötet elérhető interneten is. Keresőszó: Acta Regionis Rurum 4.)
  • 2011: Baks (Bács-Kiskun megye) (A tanulmánykötet elérhető interneten is. Keresőszó: Acta Regionis Rurum 5.)
  • 2012: Tiszaladány (Borsod-Abaúj-Zemplén megye) (A tanulmánykötet elérhető interneten is. Keresőszó: Acta Regionis Rurum 6.)
  • 2013: Pázmánd  (Fejér megye) (A tanulmánykötet elérhető interneten is. Keresőszó: Acta Regionis Rurum 7.)
  • 2014: Átány (Dél-Heves) (A tanulmányok írása folyamatban van)

Az idei átányi falukutatás, melyre 2014 június 26- július 1 között került sor, egy hátrányos helyzetű térség olyan településének megismerésére épült, melyben ma még nem dőlt el, hogy ki tud- e törni a társadalmi, gazdasági perifériaságból. Ezt a kérdést vizsgálta a 10 fős csapatunk. Legfontosabb célunk az volt, hogy feltérképezzük a helyi KKV szektor szereplőit, a hagyományos agrártársadalom átalakulási folyamatát, a helyi gazdaság (termeléstől értékesítésig) működő vertikumát, a helyi gazdasági, társadalmi problémák kezelését szolgáló kezdeményezéseket, a közlekedési infrastruktúra kiépültségét és hatását a helyi gazdaságra.  Célunk volt továbbá egy kataszter-készítés a falu állapotáról (utak, járdák, csatornák, árkok, házak előtti közterületek, porták, közvilágítás), a demográfiai változások leírása (a háttérben levő okok feltárásával együtt), a civil aktivitás felmérése, a helyi önkormányzat működésének megismerése; és az is cél volt, hogy megtudjuk, vajon miként ítélik meg a falubeliek a saját falujukat más településekhez képest; hogyan néz ki a falu „értéktérképe” ma.

A faluszemináriumi kutató-műhely átányi résztvevői 2014 szeptember 26-án pénteken mutatják be első eredményeiket a Kutatók Éjszakája rendezvény keretén belül. Szeretettel várunk minden kedves érdeklődőt ezen a fórumon!

a Faluszeminárium szellemi vezetője:
Nagyné Molnár Melinda
egyetemi docens
nagyne.molnar.melinda@gtk.szie.hu
 

Átány
Kérdőívezni indulunk
Élő paraszti porta
Élő paraszti porta
Polgármesteri tájékoztató
Falu bejárás
Falu bejárás, így is lehet
A falukutatók